o szyciu wiemy wszystko

Czym ozdobić projekty?

Czym ozdobić projekty?

Projektując coś, zazwyczaj myślimy o materiale, z którego dana rzecz będzie wykonana, ewentualnie o innych dodatkach, które są niezbędne. Jednak nasze projekty mogą również być ozdobione innymi elementami – takimi, które nie są niezbędne, ale nadadzą naszym wytworom niepowtarzalnego charakteru.

Pompony, ozdobne guziki, zapinki

Pompony na taśmie to ciekawy sposób, aby dodać naszym ubraniom humoru. Możemy tak ozdobić poduszki, bluzy, swetry czy koce, dzięki czemu będą się odróżniać od masowej produkcji. Zamiast klasycznych guzików możemy przyszyć takie w śmiesznych kształtach. Ciekawie wyglądają guziki drewniane w formie np. zwierzątek. Dużo radości dadzą szczególnie dzieciom, kiedy zamiast na zwykłe guziki można zapinać sweterek na żyrafki czy zebry. Wielbicielki błysku mogą wybrać ozdobne guziki połyskujące jak diament, np. w kształcie serca czy gwiazdki. Z kolei miłośnicy sportów mogą mieć guziki przypominające piłkę lub żaglówkę. Ciekawym dodatkiem mogą być również wesołe zapinki, które stosujemy do szelek lub innych łańcuszków, np. przy smoczkach czy zabawkach, które możemy przypiąć do ubrania i nie zgubić.  

A może naprasowanki?

Innym pomysłem na ozdobienie naszych ubrań są naprasowanki. Polega to na tym, że wzór jest przykładany do materiału, a potem za pomocą żelazka „wprasowany” w materiał. Trzeba też pamiętać, że temperatura żelazka musi wynosić co najmniej 150 stopni, więc materiał musi być odporny i pozwalać na prasowanie w takiej temperaturze. Aplikacje są nasączone specjalnym, termoaktywnym klejem, który pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia działanie klejące. Tak ozdobione ubrania można prać, jednak trzeba pamiętać, aby znowu zaprasować naklejoną aplikację.

Lamówka jako wykończenie

Inną propozycją ozdobienia ubrań jest lamówka. To cienki pasek materiału, który znajduje się najczęściej na krawędziach materiału, choć niekoniecznie. Daje efekt ładnej ramy. W zależności jak dobierzemy lamówkę do materiału, taki uzyskamy efekt. Możemy wybrać wzór lub kolor pasujący lub tylko nieznacznie się różniący od materiału, aby uzyskać harmonię i spokój, lub na zasadzie kontrastu, aby odbiór był bardziej dynamiczny.

Ubrania czy inne projekty nie muszą być przewidywalne. Możemy dodać do nich ozdoby, które je ożywią i sprawią, że będą jedyne w swoim rodzaju.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *